blog ekspercki

nasz sklepinternetowy

Zasilacz awaryjny ZA-TECH-500 w czym jest lepszy od konkurencji?

08 października, 2019

Zasilanie awaryjne ZA-TECH-500 UPS z wyższej półki, co jest w nim takiego dobrego?

 

Opis dotyczy również modelu ZA-TECH-300, gdyż praktycznie nie różni się niczym od „500” poza mocą.

Na allegro, czy też w sklepach internetowych można znaleźć już sporo rożnych zasilaczy awaryjnych do pieców CO, pomp, ale też do innych odbiorników energii (bramy, lodówki, komputery itd).

Z bardziej znanych, głównych marek można wymienić tutaj cztery:

  • Volt Polska
  • Kemot
  • Orvaldi
  • IPS UPS
  • Adler Power

Pomijam inne mniej znane lub takie, które pojawiły się „przed chwilą”.

Większość tych zasilaczy, o podobnej lub identycznej mocy ma bardzo podobną cenę… dość niską cenę. Różnice są niewielkie, a to 10, a to 30zł. Zależy też czy jest jakaś promocja, czy sprzedawca tylko „przewala” towar nawet nie widząc co to jest, do czego i jak to działa. Są też modele droższe, ale niestety nie zachwycają swoimi parametrami, ani funkcjami.

Możesz zobaczyć test różnych zasilaczy

Porównanie i test różnych zasilaczy awaryjnych do pieca CO

Wróćmy do tematu, czyli…

W czym zasilacz ZA-TECH-500 jest lepszy od innych, tańszych zasilaczy?

 

UPS do pieca ZA-TECH to nie byle jaki tam zasilacz. Jego konstrukcja, projekt został przemyślany tak, aby nie nastręczał problemów użytkownikowi. Dlatego zastosowano w nim układ z transformatorem toroidalnym.

Dzięki zastosowaniu takiego „trafo” zasilacz jest bardziej odporny na awarie niż klasyczne przetwornice oraz praca samego transformatora jest cicha (nie buczy). Komponenty, montaż to wyższa półka. Sprzęt jest już na rynku kilka dobrych lat (od 2015 roku) i najstarsze egzemplarze nadal pracują bez usterek. To dobrze świadczy o jakości sprzętu.

Trzeba pamiętać że taki zasilacz pracuje 24/7 przez cały rok, to nie wiertarka która pracuje kilka minut w ciągu miesiąca (pomijam wykorzystywanie sprzętu do celów zarobkowych, ale nikt wtedy nie kupuje taniego produktu – przynajmniej tak mi się wydaje).

Jakość komponentów i projektu to podstawa bezawaryjnej pracy, ale liczą się również możliwości i funkcjonalność sprzętu.

Opiszę tutaj czym charakteryzuje się ten dobry zasilacz awaryjny ZA-TECH-500

 

Zacznijmy od wyglądu zewnętrznego

ZA-TECH-500

Zasilacz ma solidną, metalową obudowę w kolorze szarym. Z przodu użytkownik do dyspozycji ma wyświetlacz LED informujący o trybie pracy UPSa, napięciu wejściowym jak i wyjściowym, stopniu naładowania akumulatora oraz stopniu obciążenia.

Do tego przycisk włącz/wyłącz (przetwornicę) oraz tryb ECO MODE (więcej o tym trybie w dalszej części tekstu).

Awaryjne zasilanie ZA-TECH można postawić na półce lub powiesić go na ścianie – ta opcja jest preferowana. Więc mamy tutaj już dwie opcje instalacji urządzenia, czego nie mają wszystkie inne urządzenia.

Spójrzmy na zasilacz od góry, a tam mamy:

ZA-TECH-500 od góry

ZA-TECH-500 od góry

 

Mamy tutaj dwa, „polskie” gniazda zasilające odbiorniki, przewód zasilający zasilacz, zabezpieczenie obwodu 230V oraz… najważniejsze chyba

 

ZA-TECH-500 - wybór maksymalnego prądu ładowania

ZA-TECH-500 – wybór maksymalnego prądu ładowania

Tak, zasilacz ZA-TECH-500 posiada przełącznik z wyborem maksymalnego prądu ładowania. Do wyboru jest 2A, 5A oraz 10A. To chyba jedyny zasilacz, który ma taką opcję wyboru.

Do tego, każdorazowy wybór prądu jest potwierdzany na wyświetlaczu, w miejscu gdzie jest normalnie pokazane napięcie wejściowe 230V. Wygląda to tak:

Wskazanie wyboru prądu ładowania

Więc masz pewność co ustawiłeś.

Trzeba pamiętać ze optymalnym prądem ładowania akumulatora GEL – żelowego, AGM jest prąd „10 godzinny”. Zdaję sobie z tego sprawę że dla akumulatora 80Ah 5A to „za mało”, a 10A „to za dużo”. Śmiało można ustawić 5A, a w razie potrzeby, aby szybciej zgromadzić energię w akumulatorze ustawić na 10A – to nie duża różnica.

Dodam, że można sobie podładować zasilaczem ZA-TECH akumulator w samochodzie. Nie jest to idealne ładowanie, zwiększające gęstość elektrolitu… ale zawsze coś tam energii dojdzie w przypadku gdy nasz akumulator został rozładowany.

Do gniazd wyjściowych możemy podłączyć nawet kilka urządzeń, wystarczy zastosować jakiś przedłużacz/złodziejkę… tak naprawdę może tych odbiorników być i 10. Nie robi to wrażenia dla zasilacza… chyba że przesadzimy z pobieraną mocą 🙂

Górę mamy zaliczoną, przejdźmy na sam spód… można by powiedzieć „zobaczmy podwozie”.

 

ZA-TECH-500 dolna część zasilacza

ZA-TECH-500 dolna część zasilacza

 

A od spodu mamy nóżki, na których zasilacz może stać, wentylator chłodzący.

Oooo, wentylator! Parę słów o nim.

Jest to wolnoobrotowy wentylator, a co za tym idzie nie jest on bardzo głośny. Uruchamia się praktycznie tylko w dwóch, no góra trzech przypadkach.

  • Gdy akumulator został rozładowany i rozpoczyna się główny proces ładowania. Po jego zakończeniu wentylator przestaje pracować,
  • Gdy zasilacz pracuje z akumulatora i jest obciążony większą mocą (tak na „oko” będzie to z 10% mocy maksymalnej),
  • Gdy zasilacz został długo obciążony dużą mocą.

W normalnych warunkach pracy jest po prostu cisza przez 99,99% swojego czasu pracy (przy sprawnym akumulatorze).

Następnie mamy przewody do akumulatora. Przewód jest zakończony konektorem oczkowym na śrubę „ósemkę”. Długość przewodu to 150cm! Tak 1,5m. Tego nie ma konkurencja, tam mają co najwyżej jakieś 70-80cm. I weź z takim krótkim przewodem powieś zasilacz na ścianie… słabo.

Dzięki tak długiemu przewodowi zasilacz spokojnie będzie wisiał na ścianie lub postawimy go na półce gdy nasz akumulator będzie stał na podłodze. Napiszę więcej, gdy akumulator się rozładuje to podłącz zasilacz do akumulatora w samochodzie, włącz silnik i korzystaj z auta i ZA-TECH jak z agregatu prądotwórczego 🙂 Przebieg napięcia będzie idealny jak i napięcie będzie stabilne – nie to co w agregatach.

Długi przewód do akumulatora w ZA-TECH

Długi przewód do akumulatora w ZA-TECH

Idziemy dalej… a tam.. co to za złącze? To nowość w zasilaczach ZA-TECH, na początek pojawiła się w modelach 300 i 500 w wersji 09.2019.

 

Złącze REMOTE ON/OFF

Złącze REMOTE ON/OFF

Jest to złącze REMOTE ON/OFF, czyli możemy zasilacz włączyć lub wyłączyć „zdalnie”, wystarczy przeciągnąć przewód i stosując przycisk chwilowy włączyć lub wyłączyć nasz zasilacz. Tego nie mają inne zasilacze.

Jeżeli chcielibyśmy, aby nasz akumulator jednak nie był rozładowany do napięcia ok 10,5V to wykorzystując moduł SNNA możemy sterować pracą zasilacza, czyli go wyłączyć.

To tyle z dołu zasilacza.

Reszta siedzi w środku.

Najważniejsze pozostałe funkcjonalności tego dobrego zasilacza ZA-TECH-500

  • Czas przełączenia, jest szybki. Podłączone pompy, sterowniki nie reagują na ten czas. Wynosi on ok od 4 do 6ms. Spokojnie może być podłączony do UPSa komputer PC, restartu nie będzie. Sprawdzone na kilku komputerach. Baaa, w firmie TECHTRON PC-ty są zasilane właśnie przez ten UPS ZA-TECH-500. Do tego rejestrator CCTV, serwer NAS… Wszystko śmiga aż miło.
  • Korektor napięcia sieciowego AVR – jest to stopniowy, i co ważne ma kilka stopni i jest bardziej precyzyjny, gdzie u konkurencji albo brak tej opcji albo ma tylko jeden stopień.
  • Przebieg napięcia czysty sinus, to ważne. Dzięki temu twoje pompy pracują równo oraz cicho.
  • Zasilacz jest cichy, nie generuje on zbędnych dźwięków przy pracy z akumulatora. Pojawia się dźwięk tylko kiedy zasilacz będzie przeciążony lub napięcie na akumulatorze jest bardzo niskie.
  • Zasilacz Techtron-a ma funkcję zimnego startu, to oznacza że można go włączyć gdy nie jest podłączony do gniazda zasilającego.
  • Zabezpieczenie akumulatora przed głębokim rozładowaniem w zasilaczu ZA-TECH. Już od napięcia ok 10,5V pojawia się sygnalizacja o niskim napięciu i po paru chwilach zasilacz odłącza odbiorniki. W tym momencie jeszcze sygnalizuje ten stan po czym się całkowicie wyłącza. Pobór prądu to tylko kilka mikro amperów! Oj nie wszystkie zasilacze tak potrafią. Część z nich dalej pracuje pobierając od kilkunastu do kilkuset mili amperów (dodam, dla nie pamiętających mikro jest mniejsze od mili).
  • Automatyczny start zasilacza po pojawieniu się napięcia sieciowego. I kolejna dobra opcja, Gdy zasilacz był wyłączony z różnego powodu, np rozładowanego aku to pojawienie się napięcia sieciowego uruchomi automatycznie zasilacz i rozpocznie się też ładowanie. Gdybyśmy jednak korzystali z dodatkowego ładowania z paneli PV to wykorzystując wspomniany wcześniej moduł SNNA można nasz zasilacz uruchomić ponownie.
  • Jako jedyny zasilacz występuje jeszcze w wersji „SF”, czyli ze stałą fazą. Jest to ważne przy zasilaniu pieców gazowych, gdzie musi być dokładnie podłączony piec do sieci 230V. Faza nie może się zmienić miejscem, bo inaczej piec zgłosi błąd. Dodatkowo w tej specjalnej wersji jest zastosowany układ przeciwprzepięciowy jako ostatni element ochrony przeciwprzepięciowej.
  • Od października 2020 w zasilaczach awaryjnych UPS TECHTRON ZA-TECH stała faza jest już elementem wyposażenia standardowego. Nie trzeba wybierać i dopłacać do wersji specjalnej.
  • Wersje 2021, obecnie sprzedawane mają dodatkowe „zabezpieczenie przed bawieniem się siecią”. Co to oznacza? Przy zaniku napięcia z sieci bywa tak że ekipa serwisowa włącza i wyłącza zasilanie na kilka sekund (przyczyna też może być inna takiego stanu). Nasz zasilacz oczekuje ok 30 sekund zanim przełączy się z powrotem z akumulatora na zasilanie z sieci 230V.

 

ZA-TECH-500 bestseller

ZA-TECH-500 bestseller

Dodam, że zasilacz nie ma dużych rozmiarów niż może się wydawać oglądając jego zdjęcia. Ma naprawdę zwartą, solidną budowę.

Wystarczy kupić zasilacz + akumulator i już! Nic więcej nie potrzeba do działania. Pamiętaj, żeby kupić akumulator dedykowany do zasilania awaryjnego. Odpowiedni można kupić z zasilaczem, a może nawet z tego tytułu być wydłużona gwarancja na zasilacz. Także same plusy.

Zasilacz ZA-TECH-500 + akumulator VPRO 100Ah

Zasilacz ZA-TECH-500 + akumulator VPRO 100Ah – najpopularniejszy zestaw do zasilania awaryjnego

 

Co jakiś czas oferujemy promocyjny zakup zasilacza z akumulatorem premiowany 3 letnią bezpłatną obsługą serwisową – to taka jakby nie patrzeć 3 letnia gwarancja.

Dodatkowo gwarantujemy bezproblemowe działanie przez okres minimum 5 lat transformatora.

 

 

Podsumowując ten cały wpis… jakość kosztuje więcej. Jak chcesz mieć spokój, gwarancję poprawnej pracy to nie zastanawiaj się więcej. Wybierz zasilacze ZA-TECH. Bo kto tanio kupuje, ten dwa razy kupuje. Znasz takie przysłowie? Kup raz, a dobrze 🙂

Tutaj znajdziesz ten dobry zasilacz awaryjny do pompy ZA-TECH-500 oraz kotła gazowego

Tutaj kupisz jedyny UPS awaryjne zasilanie kotła gazowego kondensacyjnego ze stała fazą – ZA-TECH-SF

 

TECHTRON® to marka Polska firma znajduje się w Polsce i w Polsce płaci podatki, a zasilacz jest złożony z komponentów dostępnych na wolnym rynku. Produkcją komponentów trudnią się głównie Chiny. Więc napisanie że zasilacz to Polski produkt to tak nie do końca uczciwe… bo całość to chiny… Takie czasy. Pamiętaj jednak że najważniejszym elementem jest konstrukcja, rozwiązania funkcjonalne i dobór komponentów. Myślę, że tutaj zasilacze ZA-TECH® marki TECHTRON® nie mają sobie równych w tej kategorii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *